להקים עסק ולהצליח

להקים עסק ולהצליח
מה ניתן לעשות כדי להקים עסק ולהצליח ולא ליפול למלכודת הסטטיסטיקה בארץ?

על פי נתוני התמ"ת לפחות 72% מן העסקים הקטנים (עד 50 עובדים) נסגרים מדי שנה, הסיבה השכיחה ביותר- שיווק. נתונים אלו נראים עגומים, במיוחד לנוכח העובדה שמרביתם עסקים שהוקמו בידי יזמים מוכשרים ובעלי עסקים מתחילים שבידם או בראשם מוצר נפלא או שירות ייחודי והם אלו שמרכיבים את הסטטיסטיקה הזו.

 

 

ההתחלה נראית תמיד טובה: יש אנרגיות, רעננות, מוטיבציה, חזון והרבה מאוד אמביציה.

אמביציה שמתרגמת את עצמה לעבודה עד השעות הקטנות של הלילה, ללילות לבנים ואופטימיים שכוללים שינון של מנטרות בסגנון: "מאוחר יותר, לאחר שהעסק יתפתח הכול יהיה בסדר"..."הכסף כבר יתחיל להגיע"...ואחת הטענות הרווחות והמוטעות ביותר..."המוצרים שלי כבר ימכרו את עצמם....". האומנם???

 

 

שיווק חכם, גם לעסקים קטנים

 

תרשו לי לשתף אתכם בסוד קטן, המוצרים, ואין משנה עד כמה הם נפלאים, חדשניים, מתקדמים או פונקציונאליים אינם מוכרים את עצמם!. אבל למה ללכת רחוק, בואו נתבונן ולו לרגע קט בחברת קוקה קולה המוכרת. החברה והמוצר הפכו חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו, המוצר הוא הרבה יותר מסתם משקה תוסס ומרענן. ולמרות שהמותג הזה כל כך מושרש בחברה המערבית, חברת קוקה קולה משקיעה מיליארדי דולרים בשיווק ובפרסום המותג מדי שנה. לאן שלא תלכו בעולם, לא משנה על פסגתו של איזה הר תהיו, ואיזה נהר תחצו, תמיד תראו פרסומת של קוקה קולה.

והצלחה של המותג הזה – הוא שיווק, שיווק ועוד פעם שיווק

 

או איזה כובע הכי מתאים לכם?

 

אבל רגע לפני שנהפוך לחברת קוקה קולה ולמותג עולמי, עלינו להבין כמה דברים בסיסיים בניהול ושיווק של עסק קטן יותר. אחרי הכול כדאי מאוד להצליח לשחות ברדודים לפני שקופצים ראש לעמוקים ושוחים עם הכרישים.

 

מנסיוני כמלווה ויועצת לבעלי חברות ועסקים בשוק אני רואה בעלי עסקים קטנים הנוטים לקחת על עצמם מספר רב של תפקידים, לחבוש יותר מדי כובעים. אם נתבונן במרבית העסקים הקטנים במרביתם היזם הוא גם בעל העסק והמנכ"ל בפועל (לעיתים 2-3   שותפים) שהקים את העסק, מתוך כישרון וידע בתחום ספציפי, למשל, הוא איש תוכנה מחונן, אך עם פתיחת העסק הוא לוקח על עצמו או מחלקים בין השותפים את תפקידו של איש המכירות, את תפקידן של מוקדניות שירות, כמובן את השיווק, ואת כול נושאי הניהול בנוסף על אדמיניסטרציה, טיפול בכוח האדם וכל תחום החשבונאות והמימון,

 

תסריט מעין זה אינו שאול מעולם האגדות, הוא מציאותי והוא אחד הסיבות העיקריות שבעטיין חברות קטנות לא מצליחות, ונסגרות. זה קורה תדיר: המציאות טופחת על פניהם של יזמים ועסקים רבים כי בעיות ניהוליות, שיווקיות ואדמיניסטרטיביות גוזלות מהם את כל זמנם ומרצם, ולא מותירות להם את הזמן הדרוש להתרכז במה שהם באמת טובים בו, בנושא הליבה, במה שהביא אותם להקים את החברה.

 

הרי מבט חטוף ביותר בכל חברה גדולה ומצליחה מראה לנו שcכל חברה כזו יש  מנהל כללי(מנכ"ל) ולצידו אגפים, מחלקות תחומים ובהתאמה אנשי מקצוע העומדים בראש כל אחד מאלו

חומר למחשבה...

 

אין הכרח להימנות על הסטטיסטיקה העגומה שהצגתי בתחילת הכתבה, עסק קטן יכול להצליח ועד מהרה להפוך לחברה יציבה, רווחית ומשגשגת, ובלבד שישקיע גם מחשבה לטווח הארוך וכן, גם כסף. על מנת להצליח בעולם העסקי והתחרותי שבו אנחנו חיים, יש להשקיע באנשי מקצוע מיומנים, שיאפשרו לכם להתרכז במה שאתם עושים הכי טוב.

 

מוטב להשקיע בתוכנית עסקית אמינה, בתוכנית שיווקית מותאמת שוק ,מוצר ותקציב, יש לשכור את שירותיהם של מומחי כספים, מנהלי כוח אדם, מנהל שיווק מקצוען, אנשי שירות אדיבים, עובדים חרוצים, ושל אנשי מכירות "תותחים", ושכל היבט בחברה הקטנה יקבל את מלוא תשומת הלב וההשקעה ובעיקר השיווק.

 

המשאב הכי יקר של כל עסק מצליח הוא הלקוחות שלו, בדיוק מסיבה זו נושא השיווק דורש תשומת לב מיוחדת. כל עסק צריך לטפח את נאמנותם של לקוחות קיימים ולדאוג לזרימה מתמדת של לקוחות חדשים. יש לאתר שווקים חדשים, לדאוג למיתוג, פרסום, קידום ועוד, הן בפועל והן בפיקוח על, בהתאם לתוכנית העסקית, ואדם אחד או שניים, מוכשרים ככל שיהיו, לא יכולים לעשות את הכול. נקודה.

 

מה הפתרון?

 

שתי דרכים עיקריות: גיוס צוות מקצוענים In House  -  גיוס והכשרת אנשים טובים ומקצועיים לחברה תוך  התייחסות  רצינית לכל אחד מהנושאים שהועלו, ניהולם באופן מקצועי ונכון להשגת המטרות והיעדים

או עבודה עם פרילנסרים בתחומים המשלימים את החוסרים הקיימים אצלך בעסק לדוגמא ליווי שיווקי ומכירתי או ליווי פיננסי המשתלבים אצלך בחברה או בעסק לפרקי זמן מוגדרים עד להצלחה וזאת מבלי  גיוסים והכשרות ואתה נהנה מהביצועים וההישגים תוך שליטה  ובקרה מלאה

 

 

חניתה שושן

מנכ"ל  Top Marketing

מתמחים בליווי וייעוץ שיווקי לחברות ועסקים

www.topmarketing.co.il

 

 

צור קשר:
שם מלא:
מייל:
טלפון:
תוכן הפנייה:
Powered by Artvision | Truppo Websites